Jste zde: Úvodní stránka » Články » Co je alergie a jak vzniká?

Novinky

Co je alergie a jak vzniká?

29. 12. 2008

Jak se jí bránit a co pro to udělat?

Co je alergie?
Sezonní pylová alergie („senná rýma“), astma a další alergická onemocnění se za posledních sto let staly mnohem častějšími a dnes patří k významným příčinám nemocnosti zejména u dětí a mladých lidí.
V tomto článku najdete vysvětlení, jak alergie vznikají a jaké jsou jejich hlavní příznaky, a podrobné poučení pro postižené, jak rozpoznat příčinu vlastních příznaků a jak se jim vyhnout.
Seznámíte se také se současnými způsoby léčby alergických onemocnění včetně užitečných svépomocných opatření v naléhavých případech.
 
Změněná reakce organismu
Alergie je termín užívaný pro řadu stavů – od záchvatů kýchání a intenzivního slzení očí během teplého slunného dne až po svědivou červenavou vyrážku a pískání při dýchání poté, co pohladíte zvířecího miláčka rodiny, nebo otok rtů a jazyka a zvracení po požití arašídů. Alergie je projevem poruchy, změněné reakce organizmu, a lze ji charakterizovat jako nepřiměřenou a škodlivou odpověď obranného systému těla na látky normálně neškodné.
Nejčastějšími alergiemi jsou:
·         Sezonní pylová alergie („senná rýma“) a alergický zánět spojivek
·         Astma
·         Svědivé kožní vyrážky (např. atopický ekzém)
·         Alergie na potraviny
·         Alergie na vosí a včelí bodnutí
Alergické reakce na léčivé prostředky a léky, např. antibiotika a lokální anestetika (léky užívané k místnímu umrtvení před různými zákroky) jsou méně časté, mnozí astmatici a osoby se sezonní pylovou alergií ale vědí, že užívání Aspirinu a dalších podobných léků jejich příznaky zhoršuje.
Stejně jako sezonní pylová alergie, astma nebo svědivá kožní vyrážka (kontaktní dermatitida) se někdy objeví po vdechnutí nebo dotyku reaktivní chemikálie v práci, může prostředí v některých kancelářích způsobit tzv. „sick building syndrom“, který typicky vzniká v klimatizovaných budovách s umělým osvětlením, celoplošnými koberci a okny, která nelze otevírat. Příznaky tohoto syndromu jsou svědění očí, sucho v krku a únava.
 
Jak častá je alergie
 Není pochyb o tom, že alergie jsou na vzestupu, třebaže se různé typy alergie vyskytují růžně často.
·         U každého třetího člověka vznikne někdy v životě alergická reakce.
·         Každý pátý trpí sezonní pylovou alergií neboli „sennou rýmou“
·         Odhaduje se, že každý pátý školák má astma.
·         Každé šesté dítě trpí kožními projevy alergického původu, zejména ekzémem.
 
Proč alergií přibývá
Alergie bývají dědičné. O tom, zda se u člověka vyvine alergické onemocnění, ale rozhodují dva faktory. Jedním z nich je jeho genetická výbava. Druhým faktorem je expozice alergenu – látce, která způsobí reakci. U většiny běžných alergií je předpokladem setkání s alergenem v rané fázi života.
Rychlý nárůst alergií v posledních desetiletích je způsoben změnou prostředí a životního stylu. Příkladem tohoto procesu je rychlý nárůst alergií v zemích středovýchodní Evropy, které si rychle osvojily západoevropský způsob života.
Hlavním zdrojem současné epidemie alergií je znečištění domácího prostředí. Vytápění uhlím a okna s jednoduchým zasklením byly v minulosti hlavní příčinou stálého průvanu v lidských příbytcích. Díky tomu se  vzduch v místnosti vyměnil až sedmkrát za hodinu.
Dnes máme méně kamen, účinnou izolaci, dvojitě zasklená okna a centrální vytápění – vlivem všech těchto úprav se v dnešních místnostech vymění vzduch sotva jednou za hodinu. Ve většině domácností je zároveň více textilií a celoplošných koberců, což je ideální prostředí pro roztoče a pro ulpívání alergenů z domácích zvířat, cigaretového kouře a výparů domácích chemikálií a sprejů.
Tato směs alergenů a dráždivých látek v nevětraném prostředí bytu je pravděpodobně hlavní příčinou rychlého nárůstu alergických onemocnění.
U lidí s genetickou dispozicí se alergie projeví již v rané fázi života.Je-li dítě v prvním roce života vystaveno alergenům, dojde k tvorbě alergické protilátky imunoglobinu E. Dítě, které je v prvním roce života vystaveno vysoké koncentraci alergenů roztočů v domácím prachu, má statisticky vyšší pravděpodobnost, že v dětském věku nebo dospívání onemocní astmatem.
Podobně je u dětí narozených v pylové sezoně vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine sezonní pylová alergie nebo senná rýma.
Léky užívané k léčbě alergií
- léky způsobující dekongesci (stažení krevních cév zásobujících nosní sliznici) – účinek je rychlý, ale krátkodobý.
- léky s bronchodilatačním účinkem (uvolňují stažení hladkého svalu ve stěně průdušek) – obnoví se volné proudění vzduchu dýchacími cestami.
- zvláčňující krémy a masti (prostředky ke zklidnění kůže postižené zánětem)
- antihistaminika (tablety nebo sirup) - blokují zánětlivé účinky histaminu
- antialergické léky (inhalační přípravky nebo masti) - preventivně brání uvolňování histaminu a dalších zánětlivých působků
- kortikoidy (inhalační přípravky nebo masti) – silný protizánětlivý účinek v dýchacích cestách i na kůži, jsou určeny pro pacienty se závažnějším onemocněním, které nereaguje na jiné léky.
 
V čem pomáhá alergikům naše solná jeskyně 
-  ve vzduchu naší solné jeskyně je koncentrovaný obsah soli a minerálů obsažených v mořské vodě, mořský vzduch pomáhá uklidňovat zduřelé nosní sliznice pouhým dýcháním
- do vzduchu uvnitř solné jeskyně se nedostanou žádné alergeny (prach, pylové částice) z venku díky účinné filtraci a také díky průchodu čerstvého vzduchu skrz stěny postavené ze solných briket, které působí jako druhá filtrace (pobyt je tak obzvláště vhodný pro tzv. pylové alergiky na jaře a v létě)
- díky opravdu vysoké koncentraci ulpí sůl a minerály na Vaší pokožce již při pouhém pobytu v jeskyni, nemusíte se soli dotýkat (dochází tak ke zvláčňění a zklidnění kůže postižené zánětem - ekzémem)
- při pobytu dochází k uvolnění ucpaných dutin - sinusitidy ("ucpání" způsobuje zduřelá sliznice, která se pobytem v jeskyni zklidní a uvolní průchod do dutin)
 
Jak často navštěvovat naši solnou jeskyni 
- solnou jeskyni doporučuji navštěvovat preventivně 1x týdně - jako relaxaci, pro posílení imunity
- při prvních příznacích rýmy doporučuji ihned navštívit solnou jeskyni dva dny za sebou (většinou dojde k vyléčení)
- při již probýhající rýmě doporučuji návštěvu 4x až 5x za sebou každý den
- alergikům, astmatikům, osobám s atopickým ekzémem atd. doporučuji navštěvovat naši solnou jeskyni 2x týdně

PŘEČTĚTE SI TAKÉ :

JAK OHŘÁT VENKOVNÍ BAZÉN ZDARMA? Solární transparentní plachta CoriSun to dokáže. Ověřte si to! >>

Solární plachta Cornisun solární ohřev bazénu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Komentáře k článku

Petr | 12. 05. 2015 20:17:09

Zvláštní, na \"Éčka\" si dávám pozor a střevní flóru si hlídám a stejně to každý rok \"dostanu\". Nemáte více podrobností... ? :-)

Karin | 10. 06. 2013 22:56:45

Alergie je jemom obrana organizmu,hlavni duvod proc vznika je strava,ktera je precpana ecky a spatna strevni flora,kterou doktori neresi

Přidat komentář
 

Zaokrouhlete a sečtěte (8.2 + 29.2) *

Solný chrám

Bludovická 400
199 00 Praha 9 Letňany

Otevírací doba

Po - Pá: 9 - 19
So: 9 - 15, Ne: 9 - 13
začátek vždy v celou hodinu
(1 pobyt = 45 minut)

Rezervace online

Darujte permanentku

Využijte naši nabídku dárkových poukazů a udělejte radost svým blízkým a zároveň i něco pro jejich zdraví. Více

Poukazy do Solného chrámu

Vybíráme z eshopu

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

275 Kč

Aloe vera multifunkční krém na atopický ekzém

Vyživující, obnovující a uklidňující celotělový krém. Zvlhčuje pokožku, po použití je jemnější a krásnější. Právě pro tento zjemňující a příjemný účinek je krém doporučován i pro miminka a malé děti.

Má antibakteriální a protiplísňové účinky, vhodný i na opruzeniny. Díky obsahu soli a minerálů z Mrtvého moře pomáhá při léčbě atopického ekzému. Zamezuje únavě pokožky. Dobře se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Vhodný na obličej i na tělo, na den i na noc.

Aplikace: Užijte po koupeli nebo dle potřeby. Tenkou vrstvičku krému něžně roztírejte do pokožky, až se zcela vstřebá.

Navštivte e-shop řada kvalitních výrobků

Články