Jste zde: Úvodní stránka » Články » Fluoróza - důvod k používání zubní pasty bez fluoru!

Novinky

Fluoróza - důvod k používání zubní pasty bez fluoru!

17. 04. 2009

Nadměrné užívání fluoru poškozuje zubní sklovinu u dětí.

Fluoróza postihuje nejvíce mléčné dětské zubyFluoróza je poškození buněk tvořících zubní sklovinu (ameloblastů) a je vyvolána příliš velkým přísunem fluoru v období mineralizace skloviny (při růstu zubů). 
Vyskytuje se v mléčných zubech dětí (věk 1 - 4 roky), ale může se vytvořit i ve druhých zubech, pokud je při jejich růstu přísun fluoru stále nadměrný. Po osmém roku věku již k fluoróze nedochází.

Nejčastějším zdrojem fluoru jsou zubní pasty, které děti často polykají. Dalším zdrojem je pitná voda s vysokou hladinou fluoru (v mnoha zemích je fluor přidáván do pitné vody). V USA byl vydán zákaz přidávání fluoru do pitné vody, právě z důvodu vysokého procenta výskytu fluorózy u dětí.

Podle výzkumu je nejvíce fluoru obsaženo v soli, která se přidává do jídla a to jak doma, tak při výrobě potravin.
Jelikož se většina nápojů připravuje z fluorizované vody, obsahují také tyto nápoje velké množství fluoru.

Koncentrace fluoru v nápojích a jídle - doporučený denní příjem je 0.05 mg/kg/den
(1.0 ppm - doporučená denní dávka)

Produkt

Průměrný příjem z 1 kg / 1 litru potravin

Pitná voda 1.0 ppm
Džus 1.03 ppm
Soda 0.74 ppm
Cola 0.70 ppm
Víno 1.02 ppm
Instantní čaj 3 ppm
Fluoridovaná sůl 200-250 ppm
Ryba vařená 2.1 ppm
Rybičky v konzervě 4.57 ppm
Kuřecí maso 3.61 ppm
Sušené mléko 0.97 ppm
Mateřské mléko 0.005-0.01 ppm

7 mýtů o solárním ohřevu a solární plachtě na bazénPokud tedy dospělá osoby zkonzumuje 1 litr džusu denně, je tím plně pokryta její denní potřeba fluoru.
Čistíte zuby dětem do 5 let pastou s fluorem? Čištění 2x denně plně pokrývá jejich potřebu fluoru na celý den. 

Pokud je k tomu připočtena konzumace solených potravin (chipsy, oříšky), sladkých i neslazených nápojů (Cola, Ice tea, minerálky) a ryb, ve kterých je velký obsah fluoru, je nutno dát za pravdu pediatrům, kteří NEDOPORUČUJÍ dávat dětem navíc fluoridové tablety a naopak DOPORUČUJÍ čistit zuby pastou bez fluoru.
Důvod k tomuto opatření je prostý. V běžně příjímané potravě je tolik fluoru, že ho již není nutno dodávat dodatečně a to ani prostřednictvím zubní pasty. Nadbytečný fluor se ukládá v zubní sklovině a vytváří viditelné skvrny, které nelze nijak odstranit. Podle nejnovějších výzkumů se fluor ukládá také v kostech a vytváří v nich stejné "skvrny" jako na zubech a může tak přispívat k osteoporóze. Proto se doporučují zubní pasty bez fluoru i pro dospělé.

NÁŠ TIP: SOLNÁ JESKYNĚ PRAHA LETŇANY -  jediná solná jeskyně v ČR, která obdržela CERTIFIKÁT STÁTNÍHO ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU O ČISTOTĚ VZDUCHU! - DÍKY ČEMU? ČTĚTE ZDE>>>

 V současnosti se již vyrábí dostatek zubních past, které neobsahují fluor. Pro dospělé je to např. Tea Tree zubní pasta, zubní pasta Logodent P, Oral-B P Sensitive, Parexyl P, Stoma P nebo Stomaphyt Pytheneo. Pro děti je to Logodent P Kids, Weleda P dětský gel nebo Lavera Basis Sensitiv.

Fluoróza v pokročilé stadiu

            Poškození zubů při fluoróze je nevratné
                     pokročilá fluoróza                               rozpad zubů při vážném stavu způsobeném fluorózou

Fluoróza způsobuje viditelné, matně bělavé, u závažnějších poškození žlutohnědé nebo hnědé skvrnky. Tyto skvrny jsou uvnitř zubu a nejdou nijak odstranit. Není to tedy pouze estetická změna (tak jako například skvrny od kouření nebo červeného vína), ale je to problém zdravotní. Pokud se skvrny objeví i na druhých zubech, je již tento proces nevratný.

Při stálém nadměrném přísunu fluoru skvrny zhnědnou a dochází k rozpadu skloviny a jejímu vydrolení. Stejně tak při pokusu o odstranění těchto skvrn bělením zubů může dojít k porušení skloviny a vydrolení v místech skvrn nebo až k úplnému odpadnutí zubu.
Mají Vaše děti bílé nebo hnědé skvrny na zubech? A budete jim stále čistit zuby pastou s fluorem?

PŘEČTĚTE SI TAKÉ :

JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta s nylonem CorniSun to dokáže. Ověřte si to! >

Solární plachta Cornisun solární ohřev bazénu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Komentáře k článku

mary | 02. 05. 2016 07:12:23

já to mám na druhých zubech. Nevíte jestli to jde nějak vyléčit? Jako myslím trochu jinak

miša | 06. 02. 2016 12:46:22

scháním pastu bez F,protože jsem se dozvěděla,že mám periorální dermatitidu(zní to hrozně,a neléčené to i hrozně vypadá) v obličeji,okolí úst,nosu drobné pupínky,puchýřky,které se množí...za přispění fluoru ze zubních past.V drogerii mi pani prodavačka pomáhala vybrat,měli jedinou a to sensodyn clasic.Ost.sensodyne fluor obsahují.Snad moje zkušenost někomu pomůže.

Lenka | 23. 12. 2015 19:15:50

Lidi moje děti nikdy nepoužívaly zubní pastu s fluorem, sůl používám bez fluoru a obecně se mu vyhýbám všude, kde můžu, přesto má mladší syn hnědé skvrny na prvních zubech a druhý měl krásné první zuby a teď mu lezou nové a jedničky nahoře mají na sobě velké bílé matné skvrny, jsem z toho zoufalá, protože nechápu, jak je to možné a co s tím :(

Rudolf Stenzl | 17. 03. 2014 15:08:57

Dobrý den, Fluoróza se mi z ničeho nic objevila a stále se zhoršuje, po přečtení několika rad končím s pastami obsahující fluor.
Jen pro informaci která tu myslím nebyla zodpovězena, V ČR bylo přidávání fluoru do pitné vody zrušeno roku 1993, takže vodovodu si můžeme vychutnat bez vedlejších účinků.

Iveta | 13. 10. 2013 16:44:00

Mám z dětství zkušenost s fluoridovými tabletkami. Dostávali jsme je se sestrou od lékařky v 70.letech, abychom měli "zdravé zoubky". Jako dítě si na ty lahvičky dobře pamatuji. Předtím, jako dítě jsme měly opravdu hezké zuby, bílé, rovné bez kazu. Dodnes si pamatuji, jak paní zubařka svolala ostatní své kolegyně, aby se přišly podívat, jaké mám hezké zoubky. Byla jsem naučená dbát pečlivě na ústní hygienu. Po porodu prvního dítěte se mi začali tvořit kazy, se kterými si moje zubařka nevěděla rady. Kroutila hlavou, co to je "rachitické kazy"....
Následovalo plombování, další malé kazy, další plombování (samozřejmě amalgám) a po porodu druhého dítěte už jsem neměla vzadu téměř zub bez opravy. Dnes už mám několik zubů méně a paní zubařka se na mě vždy podívá soucitně a neví si se mnou rady. Až dodatečně mi došla souvislost se "zázračnými" fluoridovými tabletkami v dětství. Moje sestra je na tom podobně, má už zuby "do skleničky" v poměrně mladém věku.
Dnes již pastu na zuby s fluorem, zubní vodu ani sůl s fluorem nekupuji, ale ráda bych, aby si lidé opravdu zjistili souvislosti a těmto tabletkám se vyhnuli. Se zděšením jsem zjistila, že je natrium fluoratum stále v prodeji a maminky je stále dávají na doporučení lékařů svým dětem. Nadbytek fluoru má i jiné účinky, ne jen ten na stav chrupu.
Zajímavé je, že mě se účinek na zubech projevil až cca po 15 letech, ale jsem přesvědčená , že dříve ovlivnil mou dětskou psychiku. Před tím jsem jako dítě byla vnímavá, perfektně mi pracovala intuice. Po tabletkách si pamatuji, že jsem byla submisivní, poslouchala jsem automaticky autority a jako bych ztratila intuici. Dnes už je to naštěstí jiné, ale stále mám občas problémy se sebeprosazením. Sestra je na tom podobně. Zvláštní souvislosti? Nebo logické? Poznání se začne skládat jako puzzle..
Nechť se každý rozhodne sám, ale měl by mít k dispozici všechny informace. Krásný den a děkuji za tento článek.

mira | 14. 09. 2013 15:38:01

fluor se pridava do potravin,protoze dela z lidi dobre ovladatelne ovce !!!pise se o tom vsude

kral | 03. 09. 2013 01:29:00

Plně souhlasím s příspěvkem ze dne 26.05.2013. Tablety s fluorem předepisovala dětem MUDr. Neužilová Jana v Ústí nad Labem. K rozpadu druhých zubů došlo už ve věku patnácti let. Jedná se o ročník 1978, 1979.
Zubař se tvářil, že neví oč jde. Paní MUDr. Neužilová sváděla defekt zubů na ATB.. Fuj bílé mafii a její neznalosti. Děti tito aktivní kreteni poškodili na celý život. FUJ.

--- | 26. 05. 2013 13:10:49

Jako dítě jsem dostával tablety fluoru, údajně to prospěje zubům. Dnes mám bílé skvrny na zubech a zubař mi řekl, že je to právě kvůli těmhle tabletám (pozděj byli zrušny). Zuby si čistím každý den. Brat si zuby téměř nečistí a nemá problém. Takže děkuju všem čurákům kteří tuto píčovinu vymysleli!

Málek - solná jeskyně Letňany | 19. 09. 2012 15:47:08

Milé Jany - obě :-)
pokud je fluorizace tak zdravá a potřebná, proč se pro malé děti vyrábějí pasty se sníženým množstvím fluoru? Proč je na nich navíc upozornění, aby rodiče dohlíželi na to, aby ji děti nepolykaly? A proč u dětí narozených u nás v 70 - 90 letech byl výskyt totálního rozpadu zubů (viz fotografie) tak obrovský?
Bylo to tím, že lékaři předepisovali dětem fluorové tablety, které jedly právě v tom nejcitlivějším období do 3 let věku. Pak měly uhnilé zuby u dásní a čekali jsme, až jim začnou růst druhé a trnuli, jestli budou flekaté nebo ne.
Fluor je všude a v takovém množství, že fluorizace vody více škodí, než pomáhá. A jak je napsáno v dlouhém komentáři Jany, studie potvrdila že \"Nebyly shledány významné rozdíly v nálezech u dětí obou lokalit\". K čemu tedy fluorizace je, když byly nálezy stejné? Jen další zbytečně vyhozené peníze a škody na zdraví malých dětí.

Jana | 19. 09. 2012 13:57:40

Naprosto souhlasím s vyjádřením \"Jana | 05. 05. 2012 22:15:18 \"

Ndivu, kde široká veřejnost přichází k mylným a nepravdivým informacím. Doporučovala bych poradit se s odborníkem, než příště vydáte další článek podobného typu. Je to otřesné

Dana | 11. 07. 2012 14:45:22

V Moldavii je také převažně hodně fluoru v pitné vodě. Je to chuda země ale měly by sti něco dělat. Obyvatele Moldavske republiky na to trpí.

Jana | 05. 05. 2012 22:15:18

Antikariézní účinek fluóru byl objeven víceméně náhodně. Počátkem 20. století popsal McKay u obyvatel v oblasti Colorado Springs (USA) výraz¬né změny na povrchu stálých zubů ve formě bílých, žlutavých nebo hnědých skvrn. Místní obyvatelé je nazývají »Colorado stain« - »koloradská skvrna«. Vzhled zubů v okolí skvrn připomínal vzhled a bar-vu porcelánu a povrch zubů byl často hrubý a ne-rovný. Zuby takto postižených jedinců byly vsak nápadně odolné vůči zubnímu kazu. McKay nazval tyto změny »mottled enamel« - skvrnitá sklovina.
Uvedené změny byly postupně popsány i v čet-ných dalších oblastech světa. Postiženi byli obyva-telé, kteří se v uvedených lokalitách narodili a v nich žili. Děti, které se narodily jinde a přistě¬hovaly se do těchto míst po třetím roce života, po¬stiženy nebyly. Zhruba 30 roků trvalo, než bylo systematickým výzkumem potravin, pitné vody a dalších faktorů prokázáno, že zbarvení skloviny je způsobeno zvýšeným obsahem fluóru v pitné vodě. Postupně byla stanovena i nejvhodnější kon-centrace iontů fluóru k prevenci zubního kazu, tj.
1 mg na 1 1 vody, tedy 1 ppm (pars per million). Tato dávka má ještě protikazivý účinek, ale již ne-vyvolává toxické projevy. Četnými studiemi bylo ověřeno, že tato koncentrace fluóru nemá žádné nepříznivé zdravotní důsledky. Rozsáhlého výzku-mu se zúčastnila vědecká pracoviště na celém svě-tě. Byl objasněn metabolismus fluóru, mecha-nismy jeho účinku a nejvhodnější metody podá-vání.
V roce 1945 byla poprvé v historii zahájena fluoridace vody pomocí fluoridu sodného v městě Grand Rapids (USA) jako metody prevence zubní-ho kazu; brzy následovala další města v USA
i v jiných zemích. Za 6,5 roku fluoridace bylo pro¬kázáno, že výskyt kazu se v tomto městě snížil
o polovinu ve srovnání s městem kontrolním.
V České republice byla fluoridace pitné vody poprvé uskutečněna v Táboře v roce 1958. Byl zvolen tzv. mokrý způsob dávkování fluoridu sod-ného. Zajištění fluoridace bylo výsledkem inter-disciplinární spolupráce: při ministerstvu zdravot-nictví byla zřízena fluórová komise, na jejíž práci se vedle stomatologů podíleli i pediatři, hygienici, endokrinologové, statistici, odborníci v otázkách výživy a vodárenští pracovníci. Jako kontrolní město byl zvolen Písek. Obě lokality leží blízko sebe a měly i srovnatelné životní podmínky; v obou městech byla rovněž používána voda s vel¬mi nízkým obsahem fluóru (Písek 0,18 ppm, Tábor
0, 15 ppm). Obdobné bylo i věkové rozvrstvení po¬pulace a dostatečný byl i počet dětí stejného stáří. Před zahájením akce byly v obou městech vyšetře¬ny vybrané skupiny dětí stomatologicky, pediatric¬ký, rentgenologicky, biochemicky a endokrinolo- gicky. Byl zaznamenán stav chrupu, gingivy a vý¬skyt ortodontických anomálií, aby byly získány podklady pro komplexní zhodnocení vlivu fluóru na chrup. Pediatři zhodnotili celkový zdravotní stav dětí, výšku, hmotnost, vývoj skeletu a loko¬močních orgánů. Endokrinologové se zaměřili na výskyt strumy, rentgenologové vyšetřili osifikační poměry karpálních kostí. Nebyly shledány vý¬znamné rozdíly v nálezech u dětí obou lokalit.
Shrnutí výsledků po 6 letech ukázalo, že fluori-dace neovlivnila stav výživy, osifikaci skeletu ani biochemické parametry. Byl vyloučen i strumigen- ní účinek fluóru. Stomatologické vyšetření dětí, které pily fluoridovanou vodu od narození, proká-zalo redukci kazu o 74 %. Byl snížen i výskyt a rozsah gingivitid a ortodontických anomálií. (Menší kazivost dočasných zubů je příčinou
i menšího počtu předčasných extrakcí těchto zubů a následných postextrakčních ortodontických změn.)
Výsledky této studie jsou ve shodě s obdobný-mi studiemi ze zahraničí. Byl potvrzen protikazivý účinek fluoridace a nebyl zjištěn žádný nežádoucí vedlejší účinek. Vědecká rada ministerstva zdra- ^ votnictví povolila poté rozšíření fluoridace na dal-ší lokality.

Daniela | 30. 03. 2012 16:25:37

Dobrý den mám takovej problem že mam hněde skvrný na zubech strašně se za to stydim je mí 16 a trpím tím už od svích 8 let. Bohužel ptala jsem se všech lekařu a oní mi akorat na to odpověděly že je to z antibiotik co brala moje mamka pří těhotenství. Chtěla bych si dat rovnatka je to možne když mam takovej problem? Opravdu se to neda v budoucnu odstranít nebo aspon překryt něčm jako plomba. Prosím o odpověd a předem děkují Daniela

Soňa | 29. 05. 2011 00:36:09

Panebože, větší kravinu jsem ještě nečetla .... Zubní pasta s fluorem se používá proto, že zvyšuje koncentraci tohoto prvnku v dutině ústní a umožňuje tak remineralizaci skloviny. Chcete-li mít zubní kazy, dělejte si co chcete, já čistím zuby pastou s F dál ....

Barbora | 11. 04. 2011 00:29:30

Já pastu bez floru koupila v první lékarně,do které sem přišla tak v tom nevidím problém..

šiška | 01. 05. 2010 22:04:48

my se ve škole učili, že voda v čr se přestala fluorizovat na začátku 90. let, takže klid...

olina | 22. 04. 2010 20:19:38

Dobrý den!
Mám alergii na fluor a sehnat zubni pastu bez něj je vážně problém! Dnes mi zubařka doporučila zubní pastu na citlivé zubní krčky. Ani jedna z nás si nevzpoměla na některou bez fluoru...

MVSEN | 21. 04. 2010 20:22:27

Je vůbec s podivem, že se jako potravinový \"doplněk\" používá vysoce toxický fluor, který je jak přímo, tak i v derivátech pro organismus smrtelně jedovatý a nebezpečný. Rozhodně pochybuji o tom, že by organismus vykazoval nějaké absenční příznaky, pokud by nebyl do potravin uměle přidáván. Je-li obsažen v přírodní, uměle nezvyšované koncentraci, měl by každému člověku tento obsah dostupný v potravinách logicky stačit. Domnívám se, že jeho přidávání do zubní pasty, je přinejmenším podivné a postrádám zde logické zdůvodnění ze strany zdravotní potřeby pro organismus. Je proto na místě otázka, zda není zvyšování obsahu fluoru v potravinách na nějakou veskrze podivným zájmem určité lobby nebo obdobných podivných zájmových skupin.

Málek - solná jeskyně Letňany | 11. 07. 2009 14:16:00

Údaje v tabulce jsou převzaty z výzkumu v USA, kde je vysoký obsah fluoru ve vodě, protože je tam doplňován. Obsah fluoru ve vodě v ČR se mi zatím nepodařilo zjistit.

Michal | 05. 07. 2009 19:44:00

Dobrý den, údaj v tabulce platí pro pitnou vodu v ČR, nebo v USA? Znamenal by při vypití 2 - 3 litrů vody 2 až 3násobné překročení DDD. Jestliže jsou to data z ČR, je to přirozený obsah ve vodě? Děkuji.

Přidat komentář
 

Zaokrouhlete a sečtěte (13.3 + 12.6) *

Solný chrám

Bludovická 400
199 00 Praha 9 Letňany

Otevírací doba

Po - Pá: 9 - 19
So: 9 - 15, Ne: 9 - 13
začátek vždy v celou hodinu
(1 pobyt = 45 minut)

Rezervace online

Darujte permanentku

Využijte naši nabídku dárkových poukazů a udělejte radost svým blízkým a zároveň i něco pro jejich zdraví. Více

Poukazy do Solného chrámu

Vybíráme z eshopu

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

275 Kč

Aloe vera multifunkční krém na atopický ekzém

Vyživující, obnovující a uklidňující celotělový krém. Zvlhčuje pokožku, po použití je jemnější a krásnější. Právě pro tento zjemňující a příjemný účinek je krém doporučován i pro miminka a malé děti.

Má antibakteriální a protiplísňové účinky, vhodný i na opruzeniny. Díky obsahu soli a minerálů z Mrtvého moře pomáhá při léčbě atopického ekzému. Zamezuje únavě pokožky. Dobře se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Vhodný na obličej i na tělo, na den i na noc.

Aplikace: Užijte po koupeli nebo dle potřeby. Tenkou vrstvičku krému něžně roztírejte do pokožky, až se zcela vstřebá.

Navštivte e-shop řada kvalitních výrobků

Články