Jste zde: Úvodní stránka » Články » Vzduch v naší solné jeskyni je stejný, jako v Moravském krasu!

Novinky

Vzduch v naší solné jeskyni je stejný, jako v Moravském krasu!

2. 09. 2012

POTVRZENO MĚŘENÍM STÁTNÍHO ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU!

Les je v přírodě přirozeným zdrojem záporných iontů.Solné jeskyně jsou stále opředeny různými mýty a pověstmi, každá z nich je jedinečná a určitě léčivá. Nikdo však zatím jejich léčivé účinky neprokázal a už vůbec si nenechal změřit kvalitu vzduchu, který uvnitř je.

Proto jsem se rozhodl, že si nechám jeden z hlavních údajů potvrzujících čistotu vzduchu, množství záporných iontů, změřit Státním zdravotním ústavem. Měření proběhlo v září 2009.

PROČ JSOU PROSPĚŠNÉ PRÁVĚ ZÁPORNÉ IONTY

Vyšší množství záporných iontů v ovzduší zlepšuje transport kyslíku v těle, zvyšuje prokrvení buněk a tím obranyschopnost organismu. Vzduch se pro člověka stává dýchatelnější a na pocit svěžejší. Vyšší počet záporných iontů vzniká například v lese, u vodopádu, tříštěním mořských vln, slunečním zářením nebo při bouřce. Legoland Německo - vstupenky a ubytování v bungalovech

Běžný počet záporných iontů ve venkovním ovzduší je kolem 450/cm³ (450 záporných iontů v centimetru krychlovém vzduchu)Čím vyšší je jejich počet v ovzduší, tím je vzduch čistší a naopak. Při počtu záporných iontů pouze kolem hodnoty 100/cm³ se člověk cítí malátný, špatně se mu dýchá, je unavený a bolí ho hlava.
Průmyslová zařízení, elektronika a výrazné znečištění atmosféry produkují ve zvýšené míře kladné ionty. Z toho důvodu je, hlavně v hustě osídlených oblastech, koncentrace kladných iontů až 6-ti násobně vyšší, než je její přirozený poměr k záporným.

NÁŠ TIP: ATOPICKÝ EKZÉM - LÉČBA SOLÍ Z MRTVÉHO MOŘE

TROCHU FYZIKY

Záporné ionty vznikají rozpadem molekul vzduchu, pokud jim byla dodána potřebná energie. Molekula vzduchu se rozdělí na kladný iont a záporně nabitý elektron (viz obrázek). Ten se spojí s další molekulou vzduchu a vznikne záporný iont. Tento Vznik záporných iontů rozpadem molekuly vzduchuproces probíhá v přírodě nepřetržitě.  Vzniklé záporné ionty jsou však velmi nestálé a během krátkého času se znovu spojí s kladnými ionty a tím se zneutralizují.

Záporné ionty se pohybují vyšší rychlostí a tím je jejich počet v ovzduší o něco větší. Kladné ionty jsou pomalejší a zároveň jsou přitahovány k zemi, která má záporný náboj. Proto je v  ovzduší stále mírný přebytek záporných iontů.

Ionty molekul vzduchu, kladné i záporné, jsou neviditelné a bez jakéhokoliv zápachu. Zda jsou ve vzduchu ve větší míře obsaženy právě záporné ionty poznáte tak, že je vzduch na pocit čerstvý a lépe se vám dýchá, stejně jako po bouřce.

PRŮBĚH MĚŘENÍ ZÁPORNÝCH IONTŮ V SOLNÉ JESKYNI PRAHA 9 LETŇANYMěření záporných iontů v solné jeskyni Praha 9 Letňany

Měření začalo ráno, ještě před příchodem prvních klientů. K měření byl použit ionometr firmy KATHREIN - MGK 01. Podle článků (většinou úplně stejných) na stránkách většiny solných jeskyní, by měl být vzduch v jeskyni přímo přesycen zápornými ionty uvolněnými během noci ze soli.

Na počátku měření byl v jeskyni počet záporných iontů stejný, jako v ovzduší venku, 420/cm³.
Paní doktorka byla skeptická. Nevěřila, že by v jeskyni mohl být jejich počet vyšší, protože jak jsem již uvedl v odstavci o fyzice, aby se vytvořily záporné ionty, musí být molekulám vzduchu dodána energie. A tu jim kámen sám od sebe nedodá. A kromě toho, měla již paní doktorka zkušenost s měřením záporných iontů vytvářených (spíše nevytvářených) solnými lampami.

ČTĚTE:Domácí solná jeskyně CorniSalt, pomáhá při rýmě, kašli, astma. >>

Ionometr Kathrein - přístroj pro měření záporných iontů v ovzduší
Každých 5 minut odečítala paní doktorka z ionometru naměřené množství záporných iontů. Po 15 minutách byl stav stále stejný, žádná změna.
Po 20 minutách měření jsme zapnuli ventilaci a čerstvý vzduch začal proudit skrz stěny dovnitř jeskyně. Měřící přístroj začal ihned reagovat na zvyšující se množství záporných iontů. Naměřené hodnoty začaly stoupat a dostaly se až na počet 900/cm³, což je dvojnásobek množství, které bylo naměřeno ve venkovním ovzduší.

 


VÝSLEDKY MĚŘENÍ

Místo měření Čas měření Koncentrace záporných iontů (n/cm³) Mikroklimatické podmínky
Solná jeskyně

9:30

420 23°C,      54% r.v. 
- " - 9:35 450  
- " - 9:40 400  
- " - 9:45 320  
- " -  9:50 600 Zapnuto větrání 
 - " - 9:55 720  
- " - 10:00 780 22,4°C,      42,1% r.v. 
- " - 10:05 780  
- " - 10:10 720  
- " - 10:15 750  
- " - 10:20 900  
- " - 10:25 780  
- " - 10:30 780  
- " - 10:35 690 Vypnuto větrání 
- " - 10:40 690  
- " - 10:45 720  
Šatna před vstupem 10:55 450 24,1°C,     42,2% r.v.  
 Venkovní prostředí 11:00 420 27,8°C,     41,6% r.v.  

r.v. - relativní vlhkost vzduchu

Graf měření koncentrace záporných iontů - solná jeskyně Letňany

Po ukončení měření mi paní doktorka potvrdila, že podle množství záporných iontů, je vzduch v naší solné jeskyni stejně čistý, jako uprostřed lesa v Moravském krasu.

JAK PROBÍHÁ ZÁPORNÁ IONIZACE VZDUCHU V SOLNÉ JESKYNI PRAHA 9 LETŇANYTropical Islands - vstupenky a ubytování ve stanu nebo pokoji

Stěny naší solné jeskyně jsou postaveny z porézních solných briket, slisovaných pod vysokým tlakem z krystalické mořské soli. Skrz tyto stěny proudí venkovní vzduch dovnitř jeskyně a stropem je odváděn pryč. Tím nejenom že je obměňován vzduch uvnitř jeskyně, ale průchodem (pohybová energie) skrz mikroštěrbiny v solných briketách, se molekuly vzduchu spojují se zápornými elektrony uvolněnými ze soli a vznikají záporné ionty, tak prospěšné pro naše zdraví.

Při pobytu v solné jeskyni Praha 9 Letňany si tak můžete být jisti, že jste v čistém prostředí a zároveň dýchate sůl a minerály, tolik prospěšné pro dýchací cesty, pokožku a celé tělo.

Originál protokolu z měření je k nahlédnutí v sídle naší solné jeskyně.

       

PŘEČTĚTE SI TAKÉ :

TRÁPÍ VÁS RÝMA, KAŠEL, ASTMA? Domácí solná jeskyně CorniSalt - mořský vzduch doma i v kanceláři. >

JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta s nylonem CorniSun to dokáže. Ověřte si to! >

Solární plachta CorniSun s nylonem transparentní

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Komentáře k článku

Jakub | 14. 12. 2009 13:04:23

Dobrý den, zajímavý článek a výsledky měření, ale čím to, že obsah záporných iontů takto kolísal? Je to způsobeno větším počtem lidí v jeskyni, nebo bylo větrání vypnuto po dosažení 900 iontů/cm3? S tím je spojený druhý dotaz, ventilace je tedy puštěna po celý den, nebo se zapíná vždy \"jenom\" na těch 45 minut, co délka jednoho pobytu? A nebo je těch 900 jenom odchylka a průmerný obsah iontů je těch 720-780? Myslím že to stejně asi nemá až takový vliv a pobyt ve vaší jeskyni tak jako tak zdraví velice příznivý, ale ptám se spíše ze zvědavosti. Děkuji.

Málek - solná jeskyně Letňany | 09. 09. 2009 13:21:59

Z protokolu o měření vyplývá, že výsledky platí pouze pro naši jeskyni.
Jak můžete vidět z průběhu měření, vzduch se vyčistil a množství záporných iontů se zvýšilo, až když byla zapnuta ventilace, která žene vzduch skrz porézní stěny ze solných briket. Tím se vzduch čistí a nasycuje zápornými ionty.
Nemohu posuzovat ostatní solné jeskyně, které porézní stěny nemají a jejichž zdi jsou postaveny z nepropustných solných kamenů. Vzduch uvnitř těchto jeskyní je pouze ochlazován vnitřní klimatizací, takže stěnami neprostupuje.

Jana Strnadová | 08. 09. 2009 12:17:00

Dobry den, chci se zeptat, platí tento výsledek měření pro všechny solné jeskyně? mají všechny tak čistý vzduch? Do vaší jeskyně se bohužel nedostanu, tak hledám nějakou v našem okolí. Děkuji

Přidat komentář
 

Zaokrouhlete a sečtěte (37.5 + 15.3) *

Solný chrám

Bludovická 400
199 00 Praha 9 Letňany

Otevírací doba

Po - Pá: 9 - 19
So: 9 - 15, Ne: 9 - 13
začátek vždy v celou hodinu
(1 pobyt = 45 minut)

Rezervace online

Darujte permanentku

Využijte naši nabídku dárkových poukazů a udělejte radost svým blízkým a zároveň i něco pro jejich zdraví. Více

Poukazy do Solného chrámu

Vybíráme z eshopu

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

Aloe vera multifunkční krém 250 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

275 Kč

Aloe vera multifunkční krém na atopický ekzém

Vyživující, obnovující a uklidňující celotělový krém. Zvlhčuje pokožku, po použití je jemnější a krásnější. Právě pro tento zjemňující a příjemný účinek je krém doporučován i pro miminka a malé děti.

Má antibakteriální a protiplísňové účinky, vhodný i na opruzeniny. Díky obsahu soli a minerálů z Mrtvého moře pomáhá při léčbě atopického ekzému. Zamezuje únavě pokožky. Dobře se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Vhodný na obličej i na tělo, na den i na noc.

Aplikace: Užijte po koupeli nebo dle potřeby. Tenkou vrstvičku krému něžně roztírejte do pokožky, až se zcela vstřebá.

Navštivte e-shop řada kvalitních výrobků

Články