Jste zde: Úvodní stránka » Články » Osmóza - příčina častého pobytu návštěvníků naší solné jeskyně na toaletě.

Novinky

Osmóza - příčina častého pobytu návštěvníků naší solné jeskyně na toaletě.

13. 02. 2012

Působí na děti, stejně jako na dospělé a je to úplně normální jev.

Možná už si nevzpomínáte, nebo se to v nových osnovách přírodopisu již nevyučuje, ale já jsem se učil, že buňka, kterou vložíme do slanějšího (hustšího) roztoku než je v jejím těle, začne vylučovat skrz buněčnou stěnu vodu z těla a tím ředí okolní prostředí. Nepřestane, dokud se hustoty obou prostředí, vnitřní i vnější nevyrovnají. Proto pokud ji dáte do hodně slaného roztoku, vytlačí z těla tolik vody, až úplně "vyschne" a uhyne.

Co znamená osmóza?
Buňky jsou obaleny polopropustnou membránou, která propouští vodu, ale nepropouští molekuly látek, které jsou ve vodě rozpuštěné (např. sůl). Proto pokud se napijete slané vody, stěny zažívacího traktu, tvořené také buňkami, začnou vylučovat vodu a ředit slaný roztok, který jste vypili. Proto se tělo ještě víc dehydruje (vysušuje).
Jinak řečeno, koncentrované látky (slaný roztok) si své rozpouštědlo (vodu z těla) jakoby přitáhnou k sobě. Dokážou k tomu vyvinout značnou sílu, která překoná např. sílu gravitační a tuto sílu nazýváme osmotickou silou.
Buňky živočichů žijících v moři, mají schopnost působit proti této osmotické síle a proto mohou v moři žít. Ale i tito živočichové by "vyschli" ve vodě Mrtvého moře, protože tam je osmotická síla ještě větší (také proto tam nic nežije). Osmotické jevy jsou významnou hybnou silou mnoha biologických procesů, např. umožňují pohyb vody v rostlinách od kořenů k listům.

NÁŠ TIP: JAK VYLÉČIT ATOPICKÝ EKZÉM SOLÍ Z MRTVÉHO MOŘE? VÍCE ZDE >>

Příklady osmózy z přírody:
Proč třešně, které obsahují mnoho cukru, za vydatného deště popraskají? Cukerný roztok uvnitř třešňových buněk vtahuje okolní čistou vodu dovnitř buňky a třešeň se naplňuje vodou až praskne.
Třešně byly v takzvaném hypotonickém prostředí.Legoland Německo - vstupenky a ubytování v bungalovech

Proč naopak uschnou rostliny, které jsou pomočeny naším domácím psíkem? Moč obsahuje velice koncentrovaný roztok soli, který vytahuje vláhu z potřísněných rostlin a tím je jakoby "spálí", vysuší. 
Moč představuje pro ony rostliny hypertonické prostředí.

Proč nemůže být pacientovi podána nitrožilně čistá voda, ale tzv. fyziologický roztok, který má obdobnou koncentraci rozpuštěných látek jako je v krvi? Protože by do sebe orgány čistou vodu začly nasávat a zvětšovat svůj objem. Jako fyziologický roztok se proto používá 0,9% roztok NaCl (soli), který má stejnou hustotu jako krev. Jde o isotonický roztok (isotonické prostředí).

A jak působí osmóza v naší solné jeskyni?
Jelikož je ve vzduchu uvnitř vysoká koncentrace soli (mnohem větší než u moře), začne sůl působit na buňky uvnitř těla. Buňky  začnou vylučovat vodu a snaží se zředit okolní prostředí. Proto děti chodí hodně čůrat i když byly na toaletě těsně před vstupem do jeskyně. Maminky se na ně často zlobí, že pořád odcházejí z jeskyně, ale ony za to opravdu nemohou... Za to všechno může fyzikální jev zvaný osmóza. :-)
Proto doporučuji se po návštěvě naší solné jeskyně napít a doplnit tak vodu, kterou tělo během pobytu vyloučilo.
Osmózu využíváme při léčbě atopického ekzému. Jak? Dozvíte se v článku Jak vyléčit atopický ekzém solí z Mrtvého moře.

Příjemný pobyt v naší jeskyni přeje Jaroslav Málek

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ :

JAK OHŘÁT VENKOVNÍ BAZÉN ZDARMA? Solární transparentní plachta CoriSun to dokáže. Ověřte si to! >>

Solární plachta Cornisun solární ohřev bazénu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Komentáře k článku

Přidat komentář
 

Zaokrouhlete a sečtěte (15.2 + 35.8) *

Solný chrám

Bludovická 400
199 00 Praha 9 Letňany

Otevírací doba

Po - Pá: 9 - 19
So: 9 - 15    Ne: 9 - 13
začátek vždy v celou hodinu
(1 pobyt = 45 minut)

Rezervace online

Darujte permanentku

Využijte naši nabídku dárkových poukazů a udělejte radost svým blízkým a zároveň i něco pro jejich zdraví. Více

Poukazy do Solného chrámu

Vybíráme z eshopu

Tělové mléko na atopický ekzém 300 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

Tělové mléko na atopický ekzém 300 ml z Mrtvého moře DSM Mon Platin

290 Kč

Tělové mléko pokožku hydratuje a účinně pomáhá při atopickém ekzému.
 
Je určené k dlouhodobé ochraně a k zjemnění pokožky. Tělové mléko je nasycené minerály a solí z Mrtvého moře, přidaná je aloe vera a heřmánek. Chrání pokožku před popraskáním a vysycháním, zaceluje ranky a jizvy.

Při aplikaci po koupeli se solí z Mrtvého moře hydratuje pokožku s atopickým ekzémem. Díky své konzistenci a snadnému roztírání je vhodné při atopickém ekzému zejména u miminek a malých dětí.
Pokožka po nanesení mléka může zčervenat. Je to přirozená reakce na sůl. Pokožka se jejím působením čistí zevnitř a nečistoty (ekzém) vystupují na povrch. Proto se ekzém může v prvním týdnu používání zhoršit. V dalších týdnech se postupně zlepšuje až do úplného vymizení. Pročištění celé vrstvy pokožky trvá minimálně 30 dní.
Mléko se okamžitě vstřebává a nezanechává na ní mastný film.

Aplikace: Na pokožku nebo na místo, kde je atopický ekzém, naneste krém. Po koupeli se solí z Mrtvého moře se vždy osprchujte čistou vodou a rozetřete tělové mléko. Atopický ekzém potírejte několikrát denně a kdykoliv se Vám zdá suchý.

Navštivte e-shop řada kvalitních výrobků

Články