google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Atopický ekzém (atopická dermatitida) a jeho léčba? Jak léčit atopický ekzém?

Atopická dermatitida - Atopický ekzém fotoCo vám řekne kožní lékař, když k němu přijdete s atopickým ekzémem?

Atopickou dermatitidou oslabenou kůži je třeba mazat zvláčňujícím krémem a uměle tak posilovat kožní bariéry. Tím se zabrání jednak úniku tekutin z těla, jednak průniku alergenů do kůže. Snaha o dostatečnou hydrataci a promaštění představuje základ péče o ekzematickou kůži.

V akutních fázích nemoci někdy musejí přijít ke slovu kortikoidy, hormonální přípravky ve formě mlék, či krémů. Není ovšem dobré používat je déle, než je nezbytné. Při dlouhodobější terapii totiž způsobují nevratné ztenčení čili atrofii kůže.

Co říkáme klientům o atopickém ekzému (atopické dermatitidě) my?

Pokud patříte k lidem, kteří trpí atopickým ekzémem, určitě jste již zažili rychlou změnu k lepšímu po příjezdu k moři. Může za to jednak čistý, přiměřeně vlhký a čerstvý vzduch, který u moře dýcháte (vnitřní očista těla) a také koupání ve slané vodě, která odstraňuje alergeny z pokožky a podporuje její správnou činnost (vnější očista těla). Sůl ale nečistí pokožku pouze z vnějšku, ale díky osmóze, pročišťuje pokožku zevnitř. Jak je to možné?

Atopická dermatitida - Atopický ekzém Hana

OSMÓZA - biologický proces, který pomáhá při atopické ekzému.

Viděli jste trávu, kterou pomočil pes? Říká se, že jí moč spálila. Není tomu tak. Uschla sama. Díky osmóze totiž travní buňky začaly ředit okolní slaný roztok moči vodou, kterou obsahují a zcela se vysušily. Toho využíváme v naší terapii. 

Pokud ponoříte lidské tělo (kožní buňky) do slané vody, začne vylučovat vodu, stejně jako tráva. S vodou ale odcházejí také toxiny a nečistoty, obsažené v atopické pokožce. Tím dochází k pročišťování pokožky z vnitřku těla a čistí se ve všech vrstvách. Díky tomu se v prvních dnech terapie atopický ekzém může na pohled zhoršit, protože na povrch začnou vystupovat nečistoty ze spodních vrstev pokožky a dokonce se může objevit i tam, kde dosud viditelný nebyl. Je to ale normální proces a v dalších dnech se začne stav zlepšovat. Doporučuji proto každý den koupel v soli z Mrtvého moře (u miminek a dětí) nebo potírání postižených oblastí vodou z Mrtvého moře (u dospělých). 

Proč používat sůl z Mrtvého moře s vysokým obsahem hořčíku? Hořčík totiž pomáhá v regeneraci kožních buněk a v jejich rychlejší obměně. Často se ale prodává sůl z Mrtvého moře, která obsahuje jen malé nebo žádné procento hořčíku! Jak poznáte pravou, neochuzenou sůl z Mrtvého moře? Čtěte v článku zde >>>

Atopická dermatitida - Atopický ekzém foto JakubVyrovnejte střevní mikroflóru ve střevech!

V televizní reklamě je vám doporučována konzumace jogurtů s Lactobacily. Při terapii proti atopickému ekzému ale doporučuji užívat Lactobacily v mnohem vyšších dávkách. Proč? 
Pokud jste užívali např. antibiotika, vyhubili jste  si v žaludku a ve střevech všechny "dobré" bakterie a přemnožily se tam ty "špatné" - kvasinky. Kvasinky se navíc živí cukry, takže pokud jíte slazené jogurty, dodáváte do střev sice ty "dobré" bakterie, ale zároveň přidáváte potravu těm "špatným". V jednom slazeném jogurtu je až 5 kostek cukru, takže konzumací slazených jogurtů vašim střevům moc nepomůžete. 
Proto doporučuji užívat Lactobacily v tabletách alespoň 2x denně 3 tablety, dospělí 2x denně 5 tablet. Pro miminka jsou k dispozici např. Lactobacílky Baby - vysýpací kapsle které můžete přidávat do kaše nebo mléka.

Vyčistěte si nosní sliznice, průdušky a plíce. 

Stejně jako u moře, je i v naší solné jeskyni vzduch silně nasycen solí. Jelikož je postavena pomocí speciální technologie, získala solná jeskyně Letňany jako jediná v ČR, Certifikát státního zdravotního ústavu o čistotě vzduchu.
Už jste ale možná slyšeli, že lékaři pobyt v solných jeskyních nedoporučují.
Proč? Podívejte se na video >>>


Při terapii doporučuji, alespoň 2x - 3x  týdně, pobyt v naší solné jeskyni.
 Při pobytu dýcháte, stejně jako u moře, čistý, čerstvý, přiměřeně vlhký (40 – 50 %) a mořskou solí nasycený vzduch. Mořská sůl, obsažená ve vzduchu, zase pomocí osmózy čistí nosní sliznice a průdušky a vytahuje z nich vodu. Zduřelé sliznice tak již po prvních 15 minutách pobytu splasknou a návštěvníkům se zastydlou nebo alergickou (sennou) rýmou, se mnohem lépe dýchá. Při pravidelných návštěvách dokonce alergie zcela ustupuje.

Proč to vše píši? Pokožka je takový monitor našeho těla. Atopický ekzém je vždy následek nějakého problému v našem těle a ukazuje na to, že je uvnitř něco v nepořádku. A jelikož jsou nosní sliznice bránou do našeho těla, zachytávají na sobě všechny nečistoty ze vzduchu. Když dobře nepracují, nečistoty se dostávají dál do těla a jsou zpětně vylučovány, kromě jiného, také pokožkou. Pokud sliznice vyčistíte, zlepšíte jejich schopnosti, budou lépe pracovat a zlepší se i stav pokožky.

Pokožka se působením soli vysušuje, co s tím?
Atopická dermatitida - Atopický ekzém foto Katerina
Osmotický proces pročišťuje pokožku skrz naskrz, ale také jí vysušuje. Musíte jí hydratovat, doplnit jí vláhu a zbavit se protivného svědění, které atopický ekzém doprovází.
Pokud byste pokožku promazávali obyčejnými hydratačními krémy, přerušili byste osmotický proces. Pokožka by sice byla vláčná, ale samotné hydratační krémy nečistoty z pokožky nevytáhnou. 
Proto při naší terapii doporučuji používat hydratační krémy s minerály a solí z Mrtvého moře (pro dospělé a na lokální použití) skvělý na suchou pokožku je např. multifunkční krém s avokádem nebo tělové hydratační mléko (vhodné pro miminka a na celotělové použití).

Proč právě tyto přípravky? Obsahují totiž sůl z Mrtvého moře. Hydratují pokožku a zároveň díky soli pokračuje osmotický proces a vytahování nečistot z pokožky. Krém se velmi dobře vstřebává, nezanechává na pokožce mastný film a není parfémovaný. Po potření pokožka přestává během 5 - 10 minut svědit a je vláčná. 
Při terapii doporučuji 3x až 5x denně promazávat postižená místa nebo můžete celé tělo. Je ale možno promazávat vždy, když je pokožka suchá. Prostě mazat, mazat, mazat.

Video - rozhovor o léčbě atopického ekzému pomocí soli z Mrtvého moře.


UPOZORNĚNÍ:

- v prvním týdnu terapie se může ekzém zhoršit a objevit i tam, kde dříve nebyl
- sůl při koupeli nebo potírání pálí, obzvlášť jeli ekzém mokvavý, takže miminka pláčou a chlapi křičí, ale musíte vydržet
- stejné je to i při potírání krémem, může pálit, po několika minutách ale pálení přejde a přestane i otravné svědění
po koupeli v soli tělo vždy osprchujte čistou vodou
- pokud místa potíráte vodou z Mrtvého moře, opláchněte je po 30 minutách (můžete nechat i déle) čistou vodou
po osušení vždy postižená místa potřete hydratačním krémem se solí z Mrtvého moře
- kožní buňky se obnovují jednou za 30 dní, tak dlouho trvá, než se nová buňka ze spodní vrstvy pokožky dostane na povrch, minimálně tak dlouho trvá i terapie, je proto důležité pokračovat, i když se vám zdá ekzém jako vyléčený.

MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si >>> Jak vybrat správný solární ohřev bazénu?

SHRNUTÍ TERAPIE

Pro úspěšnou terapii dodržujte tyto zásady:
- každý den (po týdnu terapie stačí obden) se koupejte v soli z Mrtvého moře

- po koupeli se osprchujte čistou vodou

- pokud máte ekzém pouze lokálně, místa potírejte 1 denně vodou z Mrtvého moře (nedoporučuji u miminek)
nechte působit alespoň 30 minut a opláchněte čistou vodou

- postižená místa nebo celé tělo, potírejte několikrát denně krémem se solí a avokádem (v případě hodně suché pokožky) nebo tělovým mlékem se solí z Mrtvého moře

- 2x denně užívejte 3 tablety Lactobacilů (děti), 2x denně 5 tablet Lactobacilů (dospělí)

- pokud můžete, doporučuji jako podporu v terapii, navštěvovat alespoň 2 - 3x týdně solnou jeskyni Letňany

- nepřestávejte, i když se Vám zdá boj s ekzémem nekonečný, trvá minimálně 30 dní, než se tělo a pokožka zcela pročistí.

Atopický ekzém


PŘEČTĚTE SI:
 Článek o možných příčinách atopického ekzému >>>

Vyzkoušejte sílu vody z Mrtvého moře ZDARMA!

V naší solné jeskyni je možnost vyzkoušet podpůrnou sílu vody z Mrtvého moře. Každý návštěvník si může pomocí tampónů potřít postižená místa. Voda se odpaří a na pokožce zůstane slabá vrstvička soli z Mrtvého moře. Pomáhá také při popáleninách, puchýřích, proti plísním nehtů i hemoroidech. 

Máte dotazy k terapii?
Zavolejte na tel.: 736 701 422 - rád Vám na ně odpovím.
Ing. Jaroslav Málek

MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si článek >>> 7 mýtů o solární plachtě a ohřevu bazénů.

Solarni plachta CorniSun ohřeje bazén zdarma