google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Může se do solné jeskyně s rýmou a kašlem?

Do ostatních možná ne, do té naší ROZHODNĚ ANO!!!!!

Mezi lidmi koluje mýtus a některé "solné jeskyně" ho samy podporují, že do solné jeskyně se nesmí chodit, pokud máte rýmu nebo kašel.

Volala mi známá, že v jejich městě je také solná jeskyně. Chtěla se tam objednat a přitom se zmínila paní recepční, že má dcera trochu rýmu a proto že tam jdou. "Tak to přijďte až budete úplně zdravé, k nám do jeskyně se s rýmou a kašlem nesmí!" odvětila jí recepční. 
A já se ptám: Na co tu solnou jeskyni stavěli? Kdo tam smí potom chodit? Pouze zdraví a silní jedinci? K čemu taková jeskyně je? Pouze na relaxaci?
K tomu ale nepotřebují tuny soli, stačí v prázdné místnosti zhasnout a pustit relaxační hudbu. V některých lázních to mají dokonce jako proceduru a říkají tomu muzikoterapie.

Možná je to proto, že nemají v jeskyni účinnou ventilaci a tak se bojí, aby se vzduch uvnitř nenakazil kašlajícími a smrkajícími, když to potom nejde vyvětrat. Některé jeskyně totiž mají pouze vnitřní klimatizaci bez přívodu vnějšího, čerstvého vzduchu. Klimatizace tak v případě, že stoupne vnitřní teplota, vzduch pouze ochladí, ale již ho nevyčistí, ani nenahradí čerstvým z venku (poznáte to tak, že je uvnitř jeskyně na stěně klimatizační jednotka, která zespoda vzduch nasává a předem ho ochlazený žene ven). 
Je to stejné, jako když máte klimatizaci doma nebo v přímořském hotelu. Pouze nasává vnitřní vzduch a ochlazený ho zase vrací zpět. Nefiltrovaný, nevyměněný, pouze ochlazený. Stále stejný (stejně vydýchaný), pouze o pár stupňů chladnější a o pár stupňů vlhkosti sušší (klimatizace vysušuje vzduch).

Správná solná jeskyně a vzduch v ní má nahrazovat to, čeho se nám vnitrozemcům nedostává: čerstvý, vlahý, čistý, přiměřeně vlhký a mírně prosolený přímořský vzduch. Když přijedete k moři, okamžitě nemáte rýmu, nekašlete a vy se najednou cítíte svěží a odpočatí. To vše dokáže mořská sůl. U nás je jí 12 tun a hlavně, díky speciální ventilaci, je ve vzduchu cítit. Proto Vám pomáhá, i když nejste u moře.

Abych tedy uvedl mýtus o návštěvě nebo nenávštěvě solné jeskyně S RÝMOU na pravou míru:

DO SOLNÉ JESKYNĚ SE CHODÍ, alespoň do té naší ;-) , A LÉČÍ SE TAM:
- když máte běžnou rýmu nebo zastydlou rýmu (sinusitidu)
- když máte sennou rýmu (pylová sezóna právě začíná)
- když máte kašel (suchý, dráždivý i vlhký, prostě jakýkoliv)
- když máte astma
- když máte atopický ekzém (dermatitidu)
- když máte lupénku (psoriázu)
- když máte hypo (sníženou) funkci štítné žlázy
- když máte bronchytidu
- když trpíte dušností (zadýcháváte se do schodů)
- a samozřejmě také, když chcete relaxovat, předcházet nachlazení a posilovat imunitu

DO SOLNÉ JESKYNĚ SE NECHODÍ ( a to do jakékoliv):
- když máte zvýšenou teplotu
- když máte infekční onemocnění (tuberkulózu, zápal plic, atd...)
- když máte hyper (zvýšenou) funkci štítné žlázy
- když máte tzv. zelenou rýmu (je také infekční a léčí se antibiotiky) některé maminky však s takovou rýmou posílají děti do školky a pak se nakazí celá školka :-(

Takže...., pokud Vás přepadne rýma a kašel, přijďte do naší solné jeskyně a podpořte tak její léčbu. Říká se sice, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden. Při každodenní návštěvě naší solné jeskyně však trvá pouze 3 - 4 dny a již po první návštěvě pocítíte značnou úlevu.

Takže, píšu to pořád, ale opakování je matka moudrosti a jak je vidět, není toho nikdy dost: 
Do solné jeskyně se rýma a kašel chodí léčit, NÉ že se chodí do solné jeskyně až po jejich úplném vyléčení (alespoň do té naší :-)). To by byla úplně k ničemu (i když..., byla by dobrá pro relaxaci, ale to si umím představit i někde jinde... a nepotřebuji k tomu 12 tun soli ;-)

P.S. docela mě mrzí, že když se s Vámi bavím v jeskyni, říkáte mi, jak Vám naše jeskyně pomohla, jak jste vyběhli do třetího patra, což jste dříve nemohli kvůli zadýchávání, jak jste se vyspaly, protože miminko konečně spalo celou noc a nedusilo se rýmou, jak syn konečně v noci nekašlal, jak Vám jeskyně pomohla při astmatu atd..., ale nikdo to nenapíše do komentáře (třeba na Facebooku) a já pak vypadám, že jsem si to všechno vymyslel :-(((((