google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Senná rýma (pylová alergie) - příznaky a její léčba

Vzhledem k tomu, že tzv. senná rýma není způsobena senem a nejde o rýmu, používá se dnes spíše termín „sezonní pylová alergie“.
Senná rýma - sezonní pylová alergie, je nejrozšířenější skutečně alergické onemocnění, kterého v posledních letech výrazně přibylo – nyní postihuje asi pětinu populace. Netrpí při něm však pouze nos. Nejnepříjemnější příznak je neustálé slzení očí při zánětu spojivek alergického původu.

Příznaky sezonní pylové alergie.
Hlavním příznakem senné rýmy bývá svědění v ústech, uších a hrdle. Svědění v ústech je důsledkem zavlečení pylových zrn z dýchacích cest přes nosohltan do úst. Někteří pacienti si stěžují na svědění v uších, jehož příčinou je nervové propojení zadní stěny nosohltanu s uchem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: JAK LÉČIT ATOPICKÝ EKZÉM SOLÍ Z MRTVÉHO MOŘE? VÍCE ZDE >>

Alergická senná rýma
Nosní sliznice normálně produkuje hlen, který pomáhá udržet nosní dírky v čistotě. Při alergické reakci na pyl je sekrece tolik, že vodnatá tekutina volně vytéká, takže postižený neustále popotahuje a posmrkává.

Plný ucpaný nos
Nejobtížnější ze všech příznaků obtěžuje asi polovinu postižených. Je výsledkem otoku nosní sliznice po uvolnění histaminu. Úplné ucpání nosu vede k bolestem hlavy (zejména při předklonu), poruchám spánku a dýchání ústy, při němž vysychá v ústech.
 
Zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida)
Vedlejší nosní dutiny neboli sinusy jsou vzduchem naplněné dutiny v lebečních kostech, které jsou propojené s nosní dutinou. Při otoku nosní sliznice snadno dojde k uzavření komunikujících otvorů a k uzavření dutin, v nichž může vzplanout bakteriální infekce, čímž vzniká zánět dutin, zvaný sinusitida. Akutní sinusitida je bolestivé onemocnění provázené horečkou a celkovými příznaky infekce.
 
Svědění a slzení očí
Pylová zrna se mohou snadno dostat do očí, kde reagují s žírnými buňkami v oční spojivce (konjunktivě), která kryje oční bělmo a vnitřní povrch očních víček. Zánět spojivky se projevuje svěděním, zčervenáním a slzením očí. Následkem toho dochází ke zvýšené tvorbě slz, které se snaží vymýt dráždivou látku. 

Jak omezit kontakt s pylovými alergeny
- nechoďte ven v podvečer, kdy je množství pylových zrn v ovzduší nejvyšší
- ve dnech s vysokými počty pylu pokud možno vůbec nevycházejte
- spěte při zavřeném okně, aby za tiché, bezvětrné noci nevnikal pyl do místnosti
- noste sluneční brýle, které brání pylu, aby se dostal do očí
- informujte se na pylový filtr ve větrání v autě
- ideálním místem pro dovolenou jsou pobřežní oblasti, kde mořské vánky udržují pyl ve vnitrozemí
- večer se osprchujte a umyjte si vlasy, abyste se zbavili pylu, který se na vlasy nachytal

Jak pomáhá solná jeskyně Praha Letňany při pylové alergii
-  ve vzduchu naší solné jeskyně je koncentrovaný obsah soli a minerálů obsažených v mořské vodě, mořský vzduch pomáhá uklidňovat zduřelé nosní sliznice, tím i otok očí a slzení
- do vzduchu uvnitř solné jeskyně se nedostanou žádné alergeny z venku (prach, pylové částice) díky účinné filtraci a také díky průchodu čerstvého vzduchu skrz stěny postavené ze solných briket, které působí jako druhá filtrace (pobyt je tak obzvláště vhodný pro pylové alergiky na jaře a v létě)
- teplota i vlhkost vzduchu je udržovaná na optimálních hodnotách (20 - 22 C, vlhkost 40 - 50 %) takže během pobytu dochází u alergiků k okamžité úlevě

Od našich klientů, kteří k nám chodili pravidelně alespoň jednou týdně během zimy, máme potvrzeno, že se jim alergická senná rýma během jarních měsíců již neobjevila nebo měla o hodně slabší průběh. Bylo to způsobeno uklidněním sliznic díky dýchání slaného vzduchu, obsaženém v naší solné jeskyni. Sliznice se pročistily a přestaly alergicky reagovat na pily a nečistoty.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta CorniSun to dokáže. Ověřte si to! >