google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Vzduch v solné jeskyni Letňany je stejný, jako v Moravském krasu!

les zdroj zapornych iontu v prirodeSolné jeskyně jsou stále opředeny různými mýty a pověstmi, každá z nich je podle nich jedinečná a určitě léčivá. Nikdo však zatím jejich léčivé účinky neprokázal a už vůbec si nenechal změřit kvalitu vzduchu, který uvnitř je.
Proto jsem se rozhodl, že si nechám jeden z hlavních údajů potvrzujících čistotu vzduchu, množství záporných iontů, změřit Státním zdravotním ústavem. Měření proběhlo v září 2009.

PROČ JSOU PROSPĚŠNÉ PRÁVĚ ZÁPORNÉ IONTY

Vyšší množství záporných iontů v ovzduší zlepšuje transport kyslíku v těle, zvyšuje prokrvení buněk a tím obranyschopnost organismu. Vzduch se pro člověka stává dýchatelnější a na pocit svěžejší. Vyšší počet záporných iontů vzniká například v lese, u vodopádu, tříštěním mořských vln, slunečním zářením nebo při bouřce. 

Běžný počet záporných iontů ve venkovním ovzduší je kolem 450/cm³ (450 záporných iontů v centimetru krychlovém vzduchu). Čím vyšší je jejich počet v ovzduší, tím je vzduch čistší a naopak. Při počtu záporných iontů pouze kolem hodnoty 100/cm³ se člověk cítí malátný, špatně se mu dýchá, je unavený a bolí ho hlava.
Průmyslová zařízení, elektronika a výrazné znečištění atmosféry produkují ve zvýšené m

íře kladné ionty. Z toho důvodu je, hlavně v hustě osídlených oblastech, koncentrace kladných iontů až 6-ti násobně vyšší, než je její přirozený poměr k záporným.

TROCHA FYZIKY

Záporné ionty vznikají rozpadem molekul vzduchu, pokud jim byla dodána potřebná energie.

Molekula vzduchu se rozdělí na kladný iont a záporně nabitý elektron. Ten se spojí s další molekulou vzduchu a vznikne záporný iont. Tento  proces probíhá v přírodě nepřetržitě. Vzniklé záporné ionty jsou však velmi nestálé a během krátkého času se znovu spojí s kladnými ionty a tím se zneutralizují.

Záporné ionty se pohybují vyšší rychlostí a tím je jejich počet v ovzduší o něco větší. Kladné ionty jsou pomalejší a zároveň jsou přitahovány k zemi, která má záporný náboj. Proto je v  ovzduší stále mírný přebytek záporných iontů.

Ionty molekul vzduchu, kladné i záporné, jsou neviditelné a bez jakéhokoliv zápachu. Zda jsou ve vzduchu ve větší míře obsaženy právě záporné ionty poznáte tak, že je vzduch na pocit čerstvý a lépe se vám dýchá, stejně jako po bouřce.

PRŮBĚH MĚŘENÍ ZÁPORNÝCH IONTŮ V SOLNÉ JESKYNI PRAHA 9 LETŇANY

Měření záporných iontů vzduchu v solné jeskyni Letňany

Měření začalo ráno, ještě před příchodem prvních klientů. K měření byl použit ionometr firmy KATHREIN - MGK 01. Podle článků na stránkách většiny solných jeskyní, by měl být vzduch v jeskyni přímo přesycen zápornými ionty uvolněnými během noci ze soli.

Na počátku měření byl však v jeskyni počet záporných iontů stejný, jako v ovzduší venku, 420/cm³. 
Paní doktorka ze Státního zdravotního ústavu byla skeptická. Nevěřila, že by v jeskyni mohl být jejich počet vyšší, protože jak jsem již uvedl v odstavci o fyzice, aby se vytvořily záporné ionty, musí být molekulám vzduchu dodána energie. A tu jim kámen sám od sebe nedodá. A kromě toho, měla již paní doktorka zkušenost s měřením záporných iontů vytvářených (spíše nevytvářených) solnými lampami.

Každých 5 minut odečítala paní doktorka z ionometru naměřené množství záporných iontů. Po 15 minutách byl stav stále stejný, žádná změna. 
Po 20 minutách měření jsem zapnul ventilaci a čerstvý vzduch začal proudit skrz stěny dovnitř jeskyně. Měřící přístroj začal ihned reagovat na zvyšující se množství záporných iontů. Naměřené hodnoty začaly stoupat a dostaly se až na počet 900/cm³, což je dvojnásobek množství, které bylo naměřeno ve venkovním ovzduší.

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

Místo měření Čas měření Koncentrace záporných iontů (počet/cm³) Mikroklimatické podmínky
Solná jeskyně 9:30 420 23°C,   54% r.v. 
- " - 9:35 450  
- " - 9:40 400  
- " - 9:45 320  
- " -  9:50 600 Zapnuto větrání 
 - " - 9:55 720  
- " - 10:00 780 22,4°C,   42,1% r.v. 
- " - 10:05 780  
- " - 10:10 720  
- " - 10:15 750  
- " - 10:20 900  
- " - 10:25 780  
- " - 10:30 780  
- " - 10:35 690 Vypnuto větrání 
- " - 10:40 690  
- " - 10:45 720  
Šatna před vstupem 10:55 450 24,1°C,  42,2% r.v.  
 Venkovní prostředí 11:00 420 27,8°C,  41,6% r.v.  


                                                                                                    r.v. - relativní vlhkost vzduchu

Protokol_mereni_zapornych_iontu_graf

Po ukončení měření mi paní doktorka potvrdila, že podle množství záporných iontů, je vzduch v naší solné jeskyni stejně čistý, jako uprostřed lesa v Moravském krasu.

JAK PROBÍHÁ ZÁPORNÁ IONIZACE VZDUCHU V SOLNÉ JESKYNI PRAHA 9 LETŇANY

Stěny naší solné jeskyně jsou postaveny z porézních solných briket, slisovaných pod vysokým tlakem z krystalické mořské soli. Skrz tyto stěny proudí venkovní vzduch dovnitř jeskyně a stropem je odváděn pryč. Tím nejenom že je obměňován vzduch uvnitř jeskyně, ale průchodem (pohybová energie) skrz mikroštěrbiny v solných briketách, se molekuly vzduchu spojují se zápornými elektrony uvolněnými ze soli a vznikají záporné ionty, tak prospěšné pro naše zdraví.

Při pobytu v solné jeskyni Praha 9 Letňany si tak můžete být jisti, že jste v čistém prostředí a zároveň dýcháte sůl a minerály, tolik prospěšné pro dýchací cesty, pokožku a celé tělo.

Originál protokolu z měření je k nahlédnutí v sídle naší solné jeskyně.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta CorniSun to dokáže! Ověřte si to! >>>