google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Ptáte se - časté otázky a odpovědi

1. Mohou solnou jeskyni navštěvovat i těhotné?

Prostředí v solné jeskyni Praha 9 Letňany je podobné tomu u Mrtvého moře (vysoká koncentrace minerálů a soli ve vzduchu), jen teplota je přijatelnější pro těhotné ženy - mezi 20 - 22 stupni a nežhne u nás slunce. Vlhkost udržujeme mezi 40 - 50 %, což je doporučená vlhkost v bytech.
Díky speciální cirkulaci vzduchu (prochází skrz stěny, které jsou ze solných briket) a jeho čištění, je u nás vzduch vždy čistý a zbavený všech bakterií. Takže i když byla před hodinou u nás školka s 25 dětmi, výkonná ventilace vše vyčistí, a mohou přijít i malá miminka beze strachu, že by chytila rýmu, nebo jinou nemůcku. Takže správnou solnou jeskyni s příjemnou teplotou, vlhkostí (a kde je cítit sůl ve vzduchu!!!) mohou navštěvovat těhotné ženy i těsně před porodem a ničím nemohou ohrozit ani sebe, ani plod.
Po porodu chodí do solné jeskyně Praha 9 Letňany maminky již s dvouměsíčními miminky a moc si to pochvalují. Ohledně miminek a rýmy jsem již psal. V naší solné jeskyni s vysokou koncentrací soli ve vzduchu (opravdu je u nás cítit) je nejlepší prostředí pro léčbu rýmy u miminek (a chodí k nám miminka s rýmou) protože do sebe pouhým dýcháním a nenásilně dostávají mikročástice soli, které jim uvolňují nosní sliznice. Není tedy potřeba jim kapat do nosánku, stříkat sprayem solný roztok nebo vysávat nudličku savičkou, což je pro miminko hodně nepříjemné (znáte to jak pláče), ale stačí pouze přijít do správné solné jeskyně (pokud mají rýmu, chodí k nám každý den) a po třech, čtyřech návštěvách je po rýmě a hlavně nenásilně, bez stresování miminka.
Byla u nás maminka s miminkem, která si prodloužila pobyt na dvě hodiny, protože mimiko spalo a prospalo celé dvě hodiny, což jak mi potom řekla, dlouho díky jeho rýmě nezažila.

2. Jak často bych měla se synem chodit do solné jeskyně? Je alergik a astmatik.

Stejně jako se má cvičit alespoň 2x týdně, doporučuji při potížích chodit do naší solné jeskyně také alespoň 2x týdně. Při vážných obtížích (např. senná rýma na jaře, silné astma) můžete chodit každý den. Jako základní, tzv. udržovací pobyt pak doporučuji 1x týdně.

3. Syn má atopický ekzém, pomůže mu pobyt v solné jeskyni Praha 9 Letňany?

Do solné jeskyně Praha 9 Letňany chodí děti se silnými příznaky atopického ekzému. Během pobytu si hrají se solnými krystaly na zemi, dýchají koncentrovaný mořský vzduch a ten jim ulpívá i na pokožce. Díky tomu se atopický ekzém u dětí po několika návštěvách zlepšuje (chodit můžete každý den). 
Lékaři doporučují lidem s ekzematickou kůží nesprchovat se ihned po vykoupání v moři, ale nechat na sobě mořskou vodu uschnout, právě kvůli její léčivé síle. Stejné je to po pobytu v solné jeskyni Praha 9 Letňany. Samozřejmě pokud by to syna hodně svědilo (většinou na rukách), je v šatně k dispozici teplá voda a můžete mu je ihned omýt.
Článek o tom, jak léčit atopický ekzém pomocí soli a krémy z Mrtvého moře najdete zde...

4. Dobrý den syn má už 4 týdny sinusitidu a pořád se mu nespouští rýma, dutiny má pořád ucpané, pomůže mu návštěva solné jeskyně? Jsou mu 3 roky.

Návštěva solné jeskyně Letňany by mu měla pomoci. Sůl obsažená ve vzduchu naší solné jeskyně uvolňuje dutiny tím, že zklidňuje zduřelé sliznice, kterými jsou průchody do dutin ucpané.
Děti s tzv. zastydlou rýmou, které navštěvují naší solnou jeskyni, vycházejí po 3/4 hodině s tekoucí nudlí u nosu, díky uvolnění průchodnosti dýchacích cest. Po třech návštěvách je většinou po rýmě (máme potvrzeno od maminek :-))

5. Je tam teplo nebo zima? Jak mám obléknout děti do solné jeskyně?

V solné jeskyni Praha 9 Letňany je udržovaná teplota mezi 20 - 22 °C. Vlhkost vzduchu mezi 40 - 50 %, což je ideální vlhkost doporučovaná lékaři. 
Děti jsou v jeskyni oblečené stejně jako chodí doma. Nejlepší jsou volné kalhoty (tepláky), tričko, mikina. 
Do jeskyně se chodí bez bot, proto dětem na nohy vezměte bačkůrky, případně teplé ponožky, které můžete vzít i sobě. Jinak jsou k dispozici na ponožky ještě návleky.

6. Mám 3 měsíční dceru a nemůžeme se zbavit rýmy. Pomůže nám pobyt v solné jeskyni?

Pobyt v solné jeskyni Praha 9 Letňany je nejšetrnější způsob, jak zbavit miminko rýmy a uvolnit mu dýchací cesty. V lékárnách jsou v prodeji spraye se slabým solným roztokem, které po stříknutí do nosu uvolňují dýchací cesty, ale to je pro miminko hodně stresující. Stejně jako stálé odsávání nudličky je jednak nepříjemné a navíc ještě víc dráždí jeho jemnou sliznici.
Při pobytu v naší solné jeskyni do sebe miminko zcela nenásilně nasává dýcháním koncentrovaný slaný mořský vzduch a ten mu uvolňuje dýchací cesty a zklidňuje zduřelé sliznice. Proto pobyt v solné jeskyni Praha 9 Letňany pomáhá (máme potvrzeno od maminek) při rýmě a nachlazení miminek.

7. Od kolika let mohou děti do solné jeskyně?

Do solné jeskyně Praha 9 Letňany chodí miminka od 2 měsíců věku. Jedna maminka si musela prodloužit pobyt o další hodinu, protože miminko nechtěla budit. Při odchodu nám řekla, že skoro dvě hodiny v kuse přes den ještě nikdy nespalo. Pokud miminkům nevadí pobyt u moře, nevadí jim ani v solné jeskyni.

8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se 2 děti zdarma vztahují i na platícího důchodce a jak často je vhodné Vaši jeskyni navštěvovat? Děkuji za odpověď

Ano, dvě děti zdarma do 5,99 let se vztahují i na platícího důchodce. Jako prevenci doporučuji 1x až 2x týdně. Pokud máte akutní problémy (rýma, sinusitida, astma, alergie) můžete navštěvovat solnou jeskyni Letňany každý den. Předávkování Vám nehrozí, lidé žijí u moře celý život.

9. Léčím se s hyperfunkcí štítné žlázy. Mojí známé lékař s nemocí štítné žlázy pobyt v solné jeskyni doporučil. Mohu tam chodit i já?

Při hyperfunkci štítné žlázy se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje.
Naopak při nedostatečné funkci štítné žlázy je pobyt v solné jeskyni doporučován. Je to z důvodu vysokého obsahu jódu ve vzduchu uvnitř solné jeskyně.

10. Dobrý večer, hrozí mi operace dutin, mám sinusitidu. Antibiotika nezabírají. Poraďte. Děkuji.

Zkuste "babské" rady. Lokte do horké, opravdu horké vody (vydržte) - pomáhá to pro spouštění rýmy a uvolňování dutin. Dále spray Sterimar (přírodní roztok slané vody k zakoupení v lékárně) stříká se do nosu, uklidňuje sliznice stejně jako slaný vzduch v naší solné jeskyni a pomáhá k uklidnění sliznice a uvolňování dutin.
Pak ještě zkuste aplikaci kapek do nosu (mě se osvědčil Sanorin 0,5‰) Důležitá je poloha při aplikaci - předkloňte se a hlavu si položte na židli před Vámi (lépe měkká sedačka). Při této poloze hlavou dolů si kápněte do každé nosní dírky 2 kapky. Vydržte chvíli (pokud máte ucpané dutiny, bude Vás bolet za čelem). Kapky Vám stečou do nosních dutin a nikoliv do krku, jak se často děje při aplikaci kapek při zakloněné hlavě. Pozor při zvedání, mohla by se Vám zatočit hlava. Spíše se svalte na sedačku a ještě chvíli ležte se zakloněnou hlavou. Aplikujte max. 3x denně.
Další pomoc je napařování s Tea Tree olejem. V hrnci ohřejte vodu, před varem ji vypněte a kápněte do ní 3 (opravdu pouze tři) kapky Tea Tree oleje (k zakoupení v lékárně). Pozor při prvním nádechu (nosem), kdy je horká voda a páry oleje mají největší účinek, inhalujte nejdříve bez zakrytí hlavy. Když je voda chladnější, zakryjte si hlavu ručníkem a inhalujte až do vychladnutí. Při inhalaci se nadechujte nosem a vydechujte ústy.

11. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se pobyt musí předem rezervovat, popř. jak dlouho dopředu.

Pobyt v solné jeskyni Praha 9 Letňany je nutno si předem zarezervovat. K tomu můžete využít náš on-line rezervační systém. Dopoledne nás navštěvují školky, večer jsou zase některé hodiny vyhrazené pouze pro dopslělé a některé skupiny maminek si rezervují pobyty na každý týden i 3 měsíce dopředu.
Doporučuji objednat pobyt alespoň týden dopředu.

12. Dobrý den, přítel prodělal před 2 měsíci spontánní pneumothorax a po proběhlých testech mu byla diagnostikována CHOPN. Je vhodná návštěva solné jeskyně? Děkuji za odpověď.

Bronchitida pokud se stane chronickou, často přechází do CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Léčba zahrnuje preventivní opatření (zanechat kouření, vyloučit nebo omezit znečištění životního prostředí), vhodná je preventivní bronchodilatační, protizánětlivá a mukolytická léčba, fyzioterapie a klimatoterapie (návštěva solné jeskyně) a očkování chřipkovou vakcínou. 
Při dušnosti a bronchitidě je nejčastějším příznakem kašel s expektorací, kdy se tělo snaží zbavit hlenu, který ulpívá na průduškách. K tomu pomáhá sůl a minerály obsažené ve vzduchu solných jeskyní. Při odchodu ze SPRÁVNÉ solné jeskyně pozorujeme zhoršení kašle u astmatiků a bronchitiků z důvodu uvolnění hlenu a jeho vykašlávání. Do druhého dne se kašel zmírní a dýchací cesty se zprůchodní. 
Ve SPRÁVNÉ solné jeskyni však musí být cítit sůl a minerály. Pro ten mořský vzduch se tam chodí, ne pro to, co je na stropě a na zemi. Pokud po vstupu cítíte až zápach soli, pak jste správně a měli byste po několika návštěvách (min. 2x týdně, při obtížích každý den) cítit zlepšení, stejně jako při pobytu u moře. 
A proč neustále píšu SPRÁVNÉ SOLNÉ JESKYNI? Právě kvůli tomu vzduchu, to je TO co vám pomůže, ne krásné prostředí. Proto vstupte, nasajte a pokud ucítíte koncentrovaný mořský vzduch, pokračujte dál. Do naší solné jeskyně se chodí PRÁVĚ PRO TEN KONCENTROVANÝ MOŘSKÝ VZDUCH, KTERÝ NEUVIDÍTE, ALE UCÍTÍTE.

13. Maminka má totální endoprotézu a nemůže si sednout do polohovacích křesel, které máte v jeskyni. Protože má problémy s dýcháním, ráda bych ji k vám poslala, můžete to nějak vyřešit?

Ano určitě. Dáme jí do jeskyně normální židli, na kterou by neměla mít problém si sednou, ani vstát. Pokud by jí bylo chladno, jsou k dispozici příjemné deky.