google-site-verification=Zo63IpH42PPursLYuNcTm1j2f-P-7lkD8bPo5L7Dvts

Miminka - rýma a kašel u miminek a pomoc v solné jeskyni Praha Letňany

IMG_1129 800_smallPro muže je to smrtelná nemoc ;-), pro miminka je nepříjemná, pro maminky jedna z nejhorších nemocí jejich drahoušků.

Mluvím o rýmě, prostém nachlazení, které nás chlapy dokáže vyřadit z normálního života. Ano, dokážeme chodit se zlomenou nohou 14 dní a nejdeme k doktorovi, protože TO nic není, ale jakmile nás přepadne rýma, umíráme a dožadujeme se plné podpory okolí, manželky nebo přítelkyně ;-(.
Když nám nikdo není nápomocen, pomůžeme si sami, ne však miminko. To bohužel neumí smrkat, napařovat si obličej, nemůže samo chodit do solné jeskyně :-) atd... a hlavně, pokud má ucpaný nos, nemůže se ani pořádně najíst (nakojit).

Stejně jako pro chlapy, je pro miminka rýma velice nepříjemná nemůcka.
Jak na ní a jak pomoci miminkům?

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: JAK VYLÉČIT ATOPICKÝ EKZÉM SOLÍ Z MRTVÉHO MOŘE? VÍCE ZDE >>>

Miminka nemohou sedět a tak jim rýma stéká do hrtanu a tam je trápí (proto taky kašlou). Jako první pomoc jim zvedněte pod hlavou matraci, na které leží. Dejte tam třeba tlustou velkou knihu (pod hlavu) a středně tlustou knihu pod tělo. Prostě aby byla matrace rovná, ale měla mírný sklon. (My jsem to řešili různým počtem časopisů....)
Miminka neumějí smrkat a tak se jim musí pomáhat. Použít můžete různé odsávačky, ale to je pro miminko dost nepříjemné.
Proto je lepší rýmě předcházet.
Důležité při boji s rýmou, je udržovat doma správnou vlhkost. Ta by se měla pohybovat mezi 40 - 50%, stejně jako v naší solné jeskyni. Pod 30% je již velmi suchý vzduch a ten vysušuje sliznice, nad 50% přispíváte k rozmnožování plísní a roztočů v bytě (nad 60% je to už jako v tropickém pralese). Některé solné jeskyně uvádí, že je u nich vlkost 60-70%. Tam bych opravdu nechtěl relaxovat :-(((( Pokud jste byli někdy v botanické zahradě, víte o čem mluvím....

S vlhkostí souvisí teplota vzduchu. Pro spaní miminek se doporučuje teplota 20-21°C. Raději jim dejte teplejší dupačky, na ně Miminka v solné jeskyni Letňanyponožky, než abyste spoléhali na peřinku, tu stejně odkopou.
Pro větší děti, 2 roky a více, již zkuste při spaní 18°C. Hlavně před spaním vypněte topení, to hrozně vysušuje vzduch a tím i sliznice v nose. Pokud opravdu musíte při spaní topit (ale neměli byste), dejte na topení mokrý ručník, abyste zvýšili vlhkost vzduchu. A před spaním pořádně vyvětrejte.

Z mé vlastní zkušenosti vím (mám 3 dcery), že byly přikryté až k nosu, když byla v pokoji nízká teplota, třeba i 15°C. Jakmile byla teplota vyšší než 18°C, neustále se odkopávaly. 
Naše třetí dcera spala mezi námi na manželské posteli a neustále se také odkopávala. V ložnici máme někdy i 15°C (nikdy tam netopíme) a ona přesto není téměř nemocná, jen minimálně (většinou to chytne od jiných dětí). Samozřejmě jsme ji v průběhu noci přikrývali, ale ona se stejně během pár vteřin odkopala. Proč?
Protože děti mají rychle pracující metabolismus (látkovou výměnu) a je jim prostě pořád teplo. Proto se odkopávají, je jim vedro!!!!
Proč se neodkopou, když je dáte pořádně zabalené v kočáře ven na mráz? Protože dýchají studený vzduch a ten odvádí přebytečné teplo, které produkuje jejich tělíčko!!!!
Netrapte je teplem, dopřejte jim studený a vlhký vzduch na spaní. Pak se nebudete trápit s jejich rýmou a nebudete muset používat odsávačku, kapky do nosu atd...

A jak pomáhá naše solná jeskyně miminkům při rýmě?
Při pobytu u nás miminka dýchají slaný vzduch, zvlhčují si tím nosní sliznice, uklidňují si je a tím se jim lépe dýchá. Přirozeně, lehce a nenásilně. Zbavují se tak nejenom rýmy, ale také ekzémů a alergií. Přesvědčilo se o tom již hodně maminek, zkuste to také!

Zdravá a silná miminka Vám přeje Jaroslav Málek

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
JAK OHŘÁT BAZÉN ZDARMA? Solární plachta s nylonem CorniSun to dokáže. Ověřte si to! >>>